Forum Estadio 209 Strona Główna    
  Profil  
FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Prywatne Wiadomości Zaloguj  

Historia piłki nożnej w Polsce

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Estadio 209 Strona Główna ::
Pilka nożna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Chachul1994
####MEGA ADMIN####
####MEGA ADMIN####



Dołączył: 25 Maj 2008
Posty: 70
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sob 13:18, 28 Cze 2008    Temat postu: Historia piłki nożnej w Polsce

Piłka nożna jest od kilkudziesięciu lat najpopularniejszym sportem w Polsce. Obecnie, ponad 400 tys.Polek i Polaków grywa w nią regularnie, zaś miliony sporadycznie[potrzebne źródło].

Na co dzień tysiące zawodowych i amatorskich drużyn piłkarskich uczestniczy w życiu sportowym kraju:

* Rozgrywki klubowe mężczyzn są organizowane w następujących ligach: Ekstraklasy, pierwszej, dwugupowej drugiej, ośmiogrupowej trzeciej, w dziewiętnastu grupach czwartej ligi i w niektórych województwach w piątej. Ponadto funkcjonują szczeble lokalne: klasa okręgowa oraz klasy A, B i C. Prowadzone są również rozgrywki pucharowe: Pucharu Polski, Superpucharu Ekstraklasy S.A. i Pucharu Ekstraklasy S.A..
* Kobieca piłka nożna w Polsce jest mniej rozwinięta i mniej popularna.
Początki piłki nożnej w Polsce

W football (czyli dzisiejszą odmianę piłki nożnej) na ziemiach polskich (wówczas jeszcze pod zaborami) zaczęto prawdopodobnie grywać już w połowie lat 80. XIX wieku. Po dziś dzień rodzimi historycy zastanawiają się, w którym mieście lub regionie mogli pojawić się pionierzy. Krakowie, bądź Lwowie – w Galicji Polacy posiadali przecież względnie największą autonomię ze wszystkich zaborów. A może Gdańsku – do którego drogą morską docierało od zawsze mnóstwo obcokrajowców lub Łodzi – gdzie pracowało podówczas wielu Anglików, tworzących tzw. "polski Manchester". Niewykluczone, że palmę pierwszeństwa dzierżyć mogą mieszkańcy Śląska – tam wpływy niemieckie powodowały szybki rozwój sportu w ogóle.

Jednak z całą pewnością pierwszy, w pełni potwierdzony, przypadek pojawienia się futbolówki w naszym kraju miał miejsce w roku 1889, gdy po pobycie w Niemczech Henryk Jordan przywiózł ją do Krakowa. Nieco wcześniej (w 1888), właśnie dzięki niemu władze Krakowa zgodziły się na wydzielenie terenów na Błoniach dla celów sportowych, co doprowadziło do powstania tzw. Parku Jordana. Jego oficjalna inauguracja nastąpiła 12 marca 1889 i wkrótce z możliwości czynnego spędzania wolnego czasu regularnie korzystało około 32 tysięcy ludzi, głównie dzieci i młodzieży. W 1891 na Błoniach istniały już 4 boiska piłkarskie (zwane wówczas placami gry), na których przeprowadzano pierwsze treningi i rozgrywano mecze. We Lwowie natomiast od 7 lutego 1867 prężnie działało Polskie Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół", w którym z czasem zaczęto trenować również football. Od kiedy? – tego nie wiadomo, jednak pewnym jest, iż w 1892 tamtejszy działacz Edmund Cenar przywiózł z wojaży po Anglii pierwszą prawdziwą footballówkę. W tym samym roku we Lwowie – podczas "I Zlotu Sokolego" – planowano rozegrać pierwszy prawdziwy mecz piłkarski (match footballowy, jak wówczas pisano), jednak z niewiadomych przyczyn do tego niego nie doszło.

Udało się to dwa lata później – podczas "II Zlotu Sokoła" (zorganizowanego również we Lwowie), w którym uczestniczyła młodzież sokola z Galicji. Wśród licznych pokazów i zawodów sportowych przeróżnych dyscyplin, na 14 lipca 1894 zaplanowano bowiem rozegranie futbolowego spotkania między reprezentacjami Sokoła lwowskiego (białe koszulki i szare spodenki gimnastyczne) – z inż. Niedzielskim, jako szkoleniowcem – oraz krakowskiego (białe koszulki i czarne spodenki gimnastyczne). Był to zatem pierwszy w dziejach udokumentowany mecz piłkarski na ziemiach polskich. Premierowego gola zdobył dla gospodarzy 16-letni lwowianin Włodzimierz Chomicki już w 6 minucie, po czym sędzia Zygmunt Wyrobek z Krakowa – z wyraźnego polecenia Antoniego Durskiego (ówczesnego szefa lwowskiego Sokoła i kierownika zlotu) – zagwizdał po raz ostatni. Wobec niezwykle napiętego programu uroczystości, fakt zdobycia bramki przez jedną ze stron uznano najwyraźniej za idealny moment do zakończenia pojedynku (toteż już chwilę później na tym samym boisku mogły rozpocząć się oczekiwane przez wszystkich – niezwykle wówczas prestiżowe – pokazy gimnastyczne, stanowiące główny punkt zlotu). Można zatem przypuszczać, iż owo pierwsze spotkanie piłkarskie i historycznego gola oglądała całkiem spora liczba widzów.

W 1895 założono w Łodzi pierwszy klub piłkarski nad wschód od Odry - Touring Club Lodz, zaś rok później w Legnicy - ATV 1896 Liegnitz (późniejszy SpVgg 1896 Liegnitz). W 1897 we Wrocławiu utworzono dwa najstarsze w tym mieście: SV Blitz Breslau i VfR 1897 Breslau, zaś w kolejnych latach: VfB Breslau (1898), SC Schlesien Breslau (1901) oraz Sportfreunde 02 Breslau (1902). W 1903 powstał pierwszy klub piłkarski w Gdańsku - FC Danzig (późniejszy BUeV Danzig), a także w Raciborzu - SV Ratibor 03. W 1905 założono najstarszy istniejący klub na terenach dzisiejszej Polski - Frisch Auf Kattowitz (późniejszy 1. FC Kattowitz, a obecnie 1. FC Katowice), który po swym rozpadzie w tym samym roku, dał początek SC Diana Kattowitz i Germania Kattowitz. Natomiast w Elblągu powołano wówczas Elbinger FC 05 (późniejszy Elbinger SV).


POWSTANIE PZPN-u

W 1911 w Galicji powstają: najpierw Związek Footbalistów Polskich, zaś później Związek Polski Piłki Nożnej. Ten drugi działał prężnie do wybuchu I wojny światowej dwukrotnie organizując Mistrzostwa Galicji w piłce nożnej. 8 maja 1913 na własnym stadionie Cracovia pokonuje Wisłę Kraków 2:1, a mecz ten to historyczne pierwsze spotkanie polskich drużyn w oficjalnych rozgrywkach w ramach struktur FIFA.

Związek Polski Piłki Nożnej pod odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości stał się stworzeniem dla Polskiego Związku Piłki Nożnej. Podczas 1. zjazdu 31 polskich klubów piłki nożnej – zorganizowanego w Warszawie, w dniach 20 grudnia i 21 grudnia 1919 – doszło do założenia największego obecnie polskiego związku sportowego. Jego pierwszym prezesem mianowano działacza Cracovii – Edwarda Cetnarowskiego. Ponadto, podczas owego założycielskiego zgromadzenia: przyjęto statut, wybrano pierwszą siedzibę (Kraków), ogłoszono regulamin 1. Mistrzostw Polski w piłce nożnej (w 1920) oraz dokonano podziału kraju na 5 okręgów piłkarskich (OZPN): krakowskiego, lwowskiego, łódzkiego, warszawskiego i poznańskiego (26 lutego 1922 zatwierdzono powstanie trzech kolejnych: górnośląskiego, lubelskiego i wileńskiego, a 25 lutego 1923 ostatniego przedwojennego – toruńskiego).

Debiut reprezentacji Polski w MŚ

W 1934 narodowa reprezentacja Polski zadebiutowała w eliminacjach mistrzostw świata (porażka w dwumeczu z Czechosłowacją i brak awansu do finałów). Cztery lata później – po wyeliminowaniu Jugosławii – udało się już dostać do turnieju finałowego. W debiucie, po niezwykle dramatycznym – i zakończonym dogrywką – spotkaniu Polacy ulegli Brazylii 5:6, a 4 gole zdobył wówczas Ernest Wilimowski). Na krajowym podwórku zdecydowanym hegemonem był wówczas klub legendarnego "Eziego" – Ruch Chorzów, w latach 30. pięciokrotny triumfator polskiej ligi.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Estadio 209 Strona Główna ::
Pilka nożna
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Charcoal2 Theme © Zarron Media

Regulamin